O kolekcji

Kolekcja
Autografów i Dedykacji
gromadzonych w Bibliotece Pedagogicznej w Zawierciu

 

Dla Biblioteki Pedagogicznej Zawierciu…

 

Autograf

Własnoręczny podpis, ciąg liter, albo abstrakcyjny wywijas oznaczający czyjeś nazwisko, czy pseudonim artystyczny, a jednak dla wielu ludzi stanowi on przedmiot kolekcjonerskiej pasji. Autograf sam w sobie nie ma żadnej wartości, liczy się jednak aura, która go otacza... Mija czas, a wraz z nim odchodzą ludzie, po Tych sławnych, uwielbianych, a czasem po prostu kontrowersyjnych postaciach, pozostają właśnie autografy, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne pamiątki. Autografy widnieją na książkach, okładkach płyt, fotografiach, piłkach czy koszulkach sportowców, czasem pojawiają się na kawałkach papieru, a nawet na serwetce, którą mieliśmy pod ręką w momencie przypadkowego spotkania z idolem.

 

Dedykacja

Tekst pisany ręcznie lub wydrukowany, w którym autor ofiarowuje, poświęca swoje dzieło jakiejś osobie lub instytucji wyrażając w ten sposób swe uczucia wdzięczności, szacunku i pamięci.
Autografy i dedykacje gromadzone są przez pracowników biblioteki od kilku lat. Kolekcję wyróżnia to, że jest ona wynikiem osobistego kontaktu pracowników z ludźmi świata nauki, kultury i sztuki. Pozyskiwane są one podczas udziału w targach książki, na kursach i szkoleniach. Autografy i dedykacje pochodzą nie tylko od osób znanych i powszechnie cenionych. Czasami ofiarodawcami są autorzy znani w wąskich kręgach oraz regionalni twórcy. Często wynikają z koleżeńskich relacji bibliotekarzy z czytelnikami posiadającymi w swym dorobku różne publikacje.
Przyczynkiem do utworzenia kolekcji stał się udział pracowników w 2002 r. w VI Krajowych Targach Książki w Krakowie. Wtedy to po raz pierwszy bibliotekarze zdecydowali się na wspólny, prywatny wyjazd na targi. Atmosfera i niezapomniane wrażenia wynikające z kontaktów z pisarzami zachęciły pracowników do wzięcia udziału w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Od tego momentu tradycją Biblioteki Pedagogicznej w Zawierciu stał się coroczny udział w tych imprezach. Podczas targów bibliotekarze zbierają autografy nie tylko od literatów ale również artystów, polityków, dziennikarzy i in. Imprezy te dają możliwość pozyskania największej ilości wpisów. W „Kolekcji autografów i dedykacji” można znaleźć takie nazwiska jak: Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Julia Hartwig, Hanna Krall, Roma Ligocka, Wojciech Kuczok, Wojciech Cejrowski, Andrzej Sapkowski, Radosław Sikorski, Maria Koterbska, Marta Fox, Jerzy Trela, Ignacy Gogolewski, Jan Miodek, Joanna Chmielewska, Krystyna Siesicka i in.