Po co nam wyobraźnia...?

 

Po co nam wyobraźnia...?

16 listopada 2017 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej  nr 7 w Zawierciu uczestniczyły w zajęciach promujących czytelnictwo wśród najmłodszych prowadzonych przez pracownika PBW Filii w Zawierciu.

Podczas spotkania dzieci z klasy „0” oraz klasy „I” wysłuchały opowiadania „Basia i biblioteka" Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak. Przygotowane karty kamishibai na postawie książki - początkowo w czarno białych kolorach wraz z tokiem opowieści stają się coraz bardziej barwne.  Takie przedstawienie tej historii miało na celu pokazanie dzieciom jak życie byłoby nudne i bezbarwne gdyby nie moc, którą każdy ma w sobie, a jest nią wyobraźnia. Dzięki małej Basi dzieci dowiedziały się jak mogą rozwijać swoją wyobraźnię i jak bardzo pomocne jest czytanie kolejnych książek  oraz poznawanie przygód bohaterów w nich opowiedzianych. Dzięki temu opowiadaniu można także obalić mit, że biblioteka jest tylko miejscem do wypożyczania książek. Mała bohaterka uczy dzieci jak należy się zachować w takim miejscu jak biblioteka oraz wskazuje, jakie atrakcje mogą tam czekać na małego czytelnika.

Seria książeczek o Basi jak informuje wydawnictwo Egmont jest jedną z pozycji polecanych  przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla małych czytelników - szczegóły na stronie: http://basia.com.pl/aktualnosci.php .

 

Tekst: M. Błaszczyk - Głąb

Zdjęcia: A. Żelezik